Jump to content

Recommended Posts

Selamün aleyküm arkadaşlar, bir türkte benim burda. adım demet.. bu siteyi tesadüfen buldum ve hemen üye oldum. doğrusu türkiyeden kimsenin olacağını tahmin etmiyordum burda..ben istanbulda doğdum fakat ailem karslı. nickname'dende anlaşılacağı gibi azeriyim.istanbul teknik üniversitesinde okuyorum.herkese selamlar.Allah'a emanet olunuz. :)

Selamun Aleykum. İstanbul'un hemen her bölgesinde Şii camileri var: Halkalı Zeynebiye Camii, Bağcılar İmam Ali Camii, İkitelli Hz.Ebu Talip Camii, İkitelli Parseller Resul-i Ekrem Camii, Sanayi İmam Zeyn'el Abidin Camii, Kayışdağı İmam Hüseyin Camii, Esenyurt İmam Hasan Camii, Esenyurt Muhammediye Camii, Camlıkahve Hz.Mehdi Camii, Tepeüstü Mehdiye Camii, Zeytinburnu İmam Cafer-i Sadık Camii, Tahtakale Zeyneb-i Kubra Camii, Güneşli Ehl-i Beyt Mescidi, Şahintepe İmam Rıza Camii, Şahintepe Ali Ekber Mahallesi Hz.Ali Ekber Mescidi, Arnavutköy Hz.Fatıma'tuz Zehra Camii... İstanbul'daki Şii varlığı 1980 sonrası Türkiye'de yoğunlaşan köyden kente göç ile ortaya çıkmış; Zeynebiye hareketi ile kimlik kazanmıştır. Her yıl Zeynebiye'nin ev sahipliği ile gerçekleşen Aşura Merasimi ile ülkemizdeki her kesim tarafından takdir ve ilgi toplamıştır

The text below is the made up history of the Caferi Shias. The purpose of it is to assimilate the Alevis of Turkey, by claiming that they too were once Caferi but have been assimilated by time, thanks to the Bektashis. They do not distinguish themselves from the Alevis but state that they are BOTH Alevis --> Assimilation attempt

I've always wondered wy these fiction writings have no references to any sources?

They also claim that Pir Sultan Abdal (a famous Alevi poet/rebel) was Caferi, and they refer to a couple of poems of his and claim that he did not like Haci Bektash. But this has been proved wrong; many of his poems pay tribute to Haci Bektash.

S.A

Arkadaslar, benim bildigim Alevilik esittir Caferilik, yani fark yoktur. Zaten Osmanli zamaninda Aleviler namazlarini kilarmis oruclarini tutarmis yani Sii'ligin bir baska ismi Alevilik.

Alevilik, Caferilik, Siilik, hepsi aynidir.

Ve Bektasiler yani Alevi adi altinda dolasanlar Namaza, Oruca(Ramazan orucuna) inanmazlar, namazi, Hz.Ali(as) camide öldürüldü diye kilmazlar, demek ki uyku halinde ölseydi uyumayacaklarmis. :D Kabeleri insandir. Dedelere secde ederler. Dinle fazla alakalari yoktur. Sadece Alevilerin Bektasilerle ortak noktasi, Hz.Ali(as) sevgisidir.

ALEVILIK NEDIR?

Alevîlik; Hz. Ali’nin velâyetiyle başlayarak, günümüze kadar gelmiş olan bir inanç sistemidir. Bu sistem çeşitli zamanlarda ve yerlerde mitolojik anlamlar yüklenerek îzâh edilmeye çalışılmıştır. Kimileri bu inancı mistik bir geleneğe, kimileri mitolojik bir inanca, kimileri İslâm öncesi Şamanizm ve eski Türk yaşantılarına, kimileri de günün siyâsî anlayışına uygun gelecek tarzda sosyalizme, ateizme, hümanizme, demokrasiye, laisizme... vs. dayandırdılar. Buradan yola çıkılarak ortaya konulan; Anadolu alevîliği(!), Anadolu müslümanlığı(!), Türk alevîliği(!), Türk müslümanlığı(!) vs. (her ne demekse) deyimleri ise insanın tüylerini diken diken eden ve buram buram ırkçılık-faşizm kokan bir anlayışı sergilemektedir. Aklı başında hiç bir insanın, ne Alevîlik ve ne de Sünnîlik adına bu tür yaklaşımlara onay vermesi düşünülemez. Bu zihniyeti benimseyenlerin de (kusura bakmasınlar ama) Allâh’ın dîni olan İslâm ile bir ilişkileri yoktur. Bunlar ne gerçek Alevîdirler, ne de gerçek Sünnî’dirler. Olsa olsa kendini bilmez, ilimden yoksun, ırkperest şovenist kimselerdirler.

Herkesçe bilinmektedir ki; Alevîlik, kendi orijinalliği ile gerçek ve arı-duru olarak “İmâm Ali’nin İmâmet ve Velâyetine inanmaya” dayanmaktadır. Ve Alevîlik asırlar boyu bu Velâyet anlayışına yönelik baskı ve saldırılara karşı direnmiş, mücâdele etmiştir.

Evet... Alevîlik siyâsî atmosferde şekillenen hiç bir “izm” le îzâh edilemeyecek kadar açık, net ve köklü bir inançtır. Bu inancın temelinde Kur’ân ve Ehl-i Beyt’in ayrılmazlığına inanç ile, İmâm Ali’nin (a.s) tüm şer-şeytânî düzenlere karşı verdiği kutsal mücâdele ve bu mücâdelenin devâmını sağlayan İmâmet anlayışı yatmaktadır.

Alevîlik, târih boyunca tüm değerlerini Kur’ân’dan, Hz. Peygamberden (s.a.a.) ve Oniki İmâm’ların (a.s.) öğretilerinden aldığı içindir ki İslâm ile özdeşleşmiş, “ÖZ İSLÂMÎ YOL” olmuştur.

Zaman zaman bu kutsal inanç üzerinde İslâm’ın açık ve gizli düşmanları büyük ve saptırıcı hesaplar yapmaktadırlar. İmâm Ali’nin (a.s.) tüm şîarlarını ve misyonunu içeren Alevîlik, siyasal kavramlara, geleneksel ve yöresel anlayışlara hapsedilerek, kültürel bir olay izlenimi verilip, evrensellik anlayışından uzaklaştırılmak istenmektedir. Bu tür saptırmalara gerek görsel basında, gerekse yazılı basında rastlamak mümkündür. Özellikle İslâm düşmanlarının bu konuda yoğunlaşmalarının sebebi, Alevîliği öz membaı olan “Muhammedî İslâm anlayışı” ndan uzak tutmak, Kur’ân’a ve Ehl-i Beyt’e yönelmeyi engellemektir. Çünkü şeytânın yandaşları iyi biliyorlar ki Alevîliğin rehberleri olan Oniki İmâm’lar (a.s) her türlü beşerî nizâm ve şer düzenlerinden uzaktırlar ve hayatları da bu tür sistemlerle mücâdele içinde geçmiştir.

Yine şeytânın askerleri biliyorlar ki, Ondört Masûmlar (a.s.), ilahî inancı hayatlarının tüm zerrelerinde yaşadılar ve bunu yaşatma mücâdelesi verdiler.

Alevîler, yüzyıllardır toplumsal olarak sosyal, ekonomik ve psikolojik baskı altında ezildiler. Artık Alevîler gerçek kimliklerini sorgulamaya başlamışlardır. Bu sorgulama esnâsında yıllarca kendilerini çeşitli baskılar altında tutan tüm siyâsî, örfî ve idârî mekanizmaları aşarak, bugün kimliklerini ve inançlarını muhâfaza etmeyi ve yaşamayı amaç edinen Alevîler, bu dönemlerde serbest düşünme güzelce araştırma ve öz inançlarına yönelme kulvarına girmişlerdir.

hep turk arkadaslarin cok cok selamlar, ben turk degilim ama 4-5yil universitise'a okudum.. bilmiyordum ki o kadar caferi olan kisi var, bir sorum var, hep alevi caferi mi? ya de kucuk bir farkem var mi?

hep turk arkadaslarin cok cok selamlar, ben turk degilim ama 4-5yil universitise'a okudum.. bilmiyordum ki o kadar caferi olan kisi var, bir sorum var, hep alevi caferi mi? ya de kucuk bir farkem var mi?

Hayir, hepsi degil ama bazi aleviler, aleviligi caferilik olarak goruyorlar. Kisaca Alevilik = Caferilik diyorlar. Buraya bir goz at istersen: http://www.alevisesi.com

AnatolianTiger,Jul 2 2004, 10:09 PM]

"i see some doing that. it is fool lol"

i think that it is based on culture, and cultures does not have foolish things. :mad:

Bismillah,

Selamun aleykum qardashlar.

Men de Turkce zayif da olsa biliyorum.

Meni de siralariniza qatsaniz memnun olurum

Tejiyyeten lekum esselamun aleykum

Selamun Aleykum... Ben Halkalıdan. Bu siteyi tesadüf eseri buldum. Ama malesef bu sitede pek yorum yapamayacağım çünkü çoğunluk ingilizce konuşuluyor :(

Size Zeynebiye Camiisinin forum sitesini söylemek isterim. www.alisiasi.com

Buyrun gelin. Orası tamamen türkçe. Allah razı olsun

Arkadaslar,Sah Ismail Hatayi yi bilirmisiniz?Onun hakkindaki dusunceleriniz nedir?Bu arada siteye bugun uye oldum,Herksin Bayrami Mubarek Olsun,Hakk Muhammed Ali Herzaman yardimciniz olsun.

Shah Ismali Khatai boyuk bir Shiyadair. Allah ona rahmet elesin . O shiyeliyi yayaib.

:)

it is near Istanbul right ? It sounds pretty Greece :P :)

No it's in the Mediterranean Region, between 200 km below Ankara and 200km above Antalya Somewhere . Isparta is the name of the province and it's capital, altough i myself come from a small village in the north section of the provence

No it's in the Mediterranean Region, between 200 km below Ankara and 200km above Antalya Somewhere . Isparta is the name of the province and it's capital, altough i myself come from a small village in the north section of the provence

ok mashaAllah those are very beatifullplaces. I would like to go and visit Turkey once.

wasalam aleykum

(salam)

Tüm Ehli beyt dostlarına ve şii kardeşlerime selamlar.Siteyi bugün keşfettim .İstanbulluyum. Ve burada olmaktan mutluyum. Buradan yada

kufeemiri@gmail.com dam müzakerelerde bulunabiliriz. Allaha emanet olunuz.

(bismillah)

(salam)

Tüm Müslüman kardeşlerime selam olsun!

Allah(svt) yolunuzu açık etsin kardeşler.

Veselem

ve aleyküm selam .Bu site yabanci bir oluşum amma türk şii kardeşlerimle tanışmama vesile olacak inşaallah.

al-hawraa Kardes ... siz gercekten cok tatlisiniz... bizi neselendirdiniz :lol:

Benim Ismin Ayse , Londra'da buyudum... Bu yolu seceli .. elhamduallah 10 seneyi geciyor...

Inshallah sizleri daha iyi tanimak mumkun olur..

Selam ve saygilar.

Esselamun aleyküm. Bu ramazan da inşaallah bir senemi geride bırakacağım. Şimdi aş kurtlar gibi şii kaynaklarını okuyorum. kevser yayınlarından Allah razı olsun.

Ne mutlu Ehlibeyt yoluna erenlere...

(salam)

Tüm Ehli beyt dostlarına ve şii kardeşlerime selamlar.Siteyi bugün keşfettim .İstanbulluyum. Ve burada olmaktan mutluyum. Buradan yada

kufeemiri@gmail.com dam müzakerelerde bulunabiliriz. Allaha emanet olunuz.

Shi'a of Istanbul ? do you guys have mosquees and other institutions over there ?

Shi'a of Istanbul ? do you guys have mosquees and other institutions over there ?

(salam)

kardeş Allah razı olsun da bu fakir

ingilizce bilmiyor. Fransızca yahud Türkçe yazarsan seninle iletişim kurabilirim.

Allah a emanet ol... :(

(salam)

kardeş Allah razı olsun da bu fakir

ingilizce bilmiyor. Fransızca yahud Türkçe yazarsan seninle iletişim kurabilirim.

Allah a emanet ol... :(

Siz Istanbul'I Shi'a mIsIn ? Sizin Shi'a cami'ler var mI ve baska yer'ler nerde siz buluSiyorsunuz ?

beki bi adressler vere bilirmisiniz ben beki oriya yoksa baskaler oriya gelebilir .